Užitečné rady a tipy

 

Zachycenou přebytečnou vodu z vermikompostéru, tzv. „žížalí čaj“, lze po smíchání s vodou v poměru 1:1 použít jako vynikající hnojivo na pokojové rostliny.

 

Pokud se při vermikompostování objeví nežádoucí vinné mušky, jejich vajíčka na zbytcích ovoce zničíte v mikrovlnné troubě (po dobu 2 minut), zmrazením, pařením neby mytím v horké vodě. Na samotné mušky lze použít mucholapku:

 • Alisonina mucholapka:
  Do malé sklenice, např. od přesnídávky, dejte 3 polévkové lžíce vody,
  1 polévkovou lžíci octa, čtyři kapky saponátu na mytí nádobí a špetku
  pekařského droždí. Nádobu umístěte na povrch podestýlky.
 • Myrysina mucholapka:
  Do sklenice dejte na dno kousek banánu. Udělejte kornout z papíru
  a připevněte ho ve sklenici špičkou dolů.

Žížalám prospívá vlhké listí. To obsahuje minerály, které žížaly potřebují. Je proto vhodné na podzim sbírat listí a žížalám ho dát.

 

Pokud se objeví zápach, důvodem je pravděpodobně nahromadění většího množství bioodpadu, který žížaly nestačily zpracovat. Nahromaděný bioodpad rovněž zvyšuje vlhkost substrátu, který potom hnije a zapáchá. Upravte vlhkost natrhaným papírem a zkontrolujte množství žížal.

 

Pokud máte nedostatek malých žížal, je to signál, že se nerozmnožují. S největší pravděpodobností se jedná o špatnou podestýlku. Zkontrolujte vlhkost a je-li vysoká, přidejte suchý papír nebo lepenku. Může to být dáno také nevhodnou skladbou bioodpadu. Důležité je míchat „hnědé se zeleným“ = uhlíkaté s dusíkatým (optimální poměr je 20 - 30 : 1, tj. 20 - 30 krát více uhlíku než dusíku. Obecně platí, že čím starší, tmavší a dřevnatější materiál máme, tím je v něm obsaženo více uhlíku, čím je materiál čerstvější, šťavnatější a zelenější, tím obsahuje více dusíku.)

 

Pokud máte velké množství malých žížal, můžete je věnovat. Pokud je nebude chtít nikdo z přátel, můžete se obrátit na nás, rádi si vaše přebytky vezmeme. Rozhodně je nepouštějte ven, ve vermikompostéru se většinou chová kalifornský hybrid, který u nás není původní a do volné přírody tedy nepatří.Kontakt:

 

  Sídlo Praha:

  Ekodomov, o.s.

  V Podbabě 29b

  160 00 Praha 6

  (ukázat na mapě)

 

  e-mail: info@ekodomov.cz

  tel.: 234 697 402

  tel.: 220 920 268

  fax: 910 256 149

 

 

 

  Pobočka Kutná Hora:

  Ekodomov, o.s.

  Jana Palacha 166

  284 01 Kutná Hora

  (ukázat na mapě)

 

  e-mail: infokh@ekodomov.cz

  (jen pro kutnohorskou pobočku!)

  tel.: 315 810 074

  fax: 910 256 149