Kompostování psích exkrementů

Výkaly většiny domácích zvířat lze za určitých podmínek kompostovat. Je to organický materiál podléhající biologickému rozkladu, je však třeba dodržovat určitá pravidla. Psí výkaly jsou výkaly masožravých živočichů a mohou na sebe vázat patogenní organismy, které přenášejí nemoci i na člověka. Vzhledem k tomu, že výkaly mohou obsahovat různé původce chorob či vajíčka parazitů, je nutné zajistit při kompostování takovýchto materiálů teplotu nad 65°C po dobu nejméně 6 dnů. Psí výkaly lze v určitém množství (max. 10 výkalů) zapravovat do hloubky cca 15 - 20 cm pod povrch buď do kompostu v domácím kompostéru nebo přímo do půdy a lehce vždy zasypat vápnem. Psí výkaly nelze dávat do speciálních sběrných popelnic na bioodpad, které jsou určeny jen pro rostlinné zbytky.

 

Existuje speciální kompostér na psí exkrementy, který se umisťuje do země (viz foto), ten je však v současné době (duben 2009) na českém trhu nedostupný. Pokud se nám podaří sehnat zahraničního dodavatele, nevylučujeme, že jej zařadíme do našeho sortimentu na e-shopu Ekodomova.

 

Nicméně, inspiraci, jak "vyrobit po domácku" takový psí kompostér, lze shlédnout například na těchto videích (anglicky): http://www.youtube.com/watch?v=l8UlP_V_6O4,

http://www.cityfarmer.org/petwaste.html.

 

Zjednodušeně lze říci, že "jde jen o to", sehnat plastový kontejner (nádobu) s víkem, uříznout mu dno a navrtat do stěn díry (kvůli provzdušňování). V případě, že kontejner nebudeme zcela zapouštět do země, díry pod horním okrajem, který bude nad zemí, nevrtáme. Pokud jsme je již však vyvrtali, je možné je přelepit páskou, aby se zabránilo případnému šíření zápachu. Dále je třeba vykopat v zemi jámu, umístit do ní upravený kontejner, nasypat na dno menší kameny, případně kousky cihel apod. (kvůli drenáži), na to trochu směsi suché trávy, listí, větviček apod. Pak už zbývá jen vhazovat exkrementy, lehce zasypávat vápnem (případně speciálním dezinfekčním prostředkem) a prokládat suchou trávou, listím, větvičkami.

 

Takovýto kompostér ještě nikdo do soutěže Miss kompost nepřihlásil, využijte příležitosti, můžete být první ...  :-)

Kontakt:

 

  Sídlo Praha:

  Ekodomov, o.s.

  V Podbabě 29b

  160 00 Praha 6

  (ukázat na mapě)

 

  e-mail: info@ekodomov.cz

  tel.: 234 697 402

  tel.: 220 920 268

  fax: 910 256 149

 

 

 

  Pobočka Kutná Hora:

  Ekodomov, o.s.

  Jana Palacha 166

  284 01 Kutná Hora

  (ukázat na mapě)

 

  e-mail: infokh@ekodomov.cz

  (jen pro kutnohorskou pobočku!)

  tel.: 315 810 074

  fax: 910 256 149