Ekocentrum Šárynka

Kde nás najdete:

V Podbabě 29b, Praha 6 - Dejvice    (ukázat na mapě)

Jak k nám:

MHD (vyhledat spojení):

- metrem - trasa A (zelená) na konečnou Dejvická (z centra Prahy trvá jízda cca 6 minut), na Dejvické schodištěm u zadního vagónu (výtah pro kočárky je na stejném konci vestibulu), dále "výlezem" směr Suchdol, pokračujte rovně cca 20m k zastávkám autobusů,

- dále autobusem -

         buď 107, 147 do zastávky V Podbabě (! ZASTÁVKA JE NA ZNAMENÍ), dále 5 min. chůze - projděte pod kamenným mostem do údolí, pokračujte po chodníku na levé straně, po cca 200 m minete vrata s cedulí EKODOMOV, dále za hospodou Břetislavka zahněte vlevo do ulice V Šáreckém Údolí (po levé ruce uvidíte přes potok Vaše cílové místo - jurtu), po cca 250 m dojdete k mostku přes Šárecký potok (na něm cedule Šárynka), přejděte mostek a zahněte po cestě vlevo mezi stromy, cesta Vás dovede k jurtě 

         nebo 116, 160, 355 do zastávky Břetislavka dále 2 min. chůze - přejděte na protější chodník k hospodě Břetislavka, zahněte vlevo do ulice V Šáreckém Údolí (po levé ruce uvidíte přes potok  Vaše cílové místo - jurtu), po cca 250 m dojdete k mostku přes Šárecký potok (na něm cedule Šárynka), přejděte mostek a zahněte po cestě vlevo mezi stromy, cesta Vás dovede k jurtě

Přívoz:  V Podbabě - Podhoří, dále 5 min. chůze - popis cesty viz bus 107, 147

Auto:  parkovat lze v ulicích V Podbabě a V Šáreckém údolí

Kontakt:

Johana Passerin, tel.: 734 406 003, johana.passerin(at)ekodomov.cz

Ekodomov se rozhodl využít jedinečnou lokalitu v údolní nivě Šáreckého potoka v Praze 6 Dejvicích pro vybudování komunitní zahrady a ekocentra Šárynka. Prostor Šárynky je určen pro realizaci osvětových a vzdělávacích programů, seminářů a workshopů pro školy i širokou veřejnost. Prostory jsou rovněž využívány Dětským klubem Šárynka inspirovaným lesními mateřskými školami v Německu, Dánsku Švédsku a jinde ve světě.

 

Ekocentrum Šárynka postupně budujeme. Ke stávající jurtě bude přistavěna zastřešená plocha (altán) a zateplené slaměno-hliněné zázemí se šatnou, kuchyňkou, pracovnou a kompostovacími toaletami. V altánu bude pec na pečení chleba. Kuchyňka zázemí bude napojena na malou kořenovou čistírnu odpadních vod pro šedou vodu. Na kořenovou čistírnu bude navazovat jezírko pro pozorování drobných vodních živočichů. Zahrada bude tvořena podle zásad permakultury. Návštěvníci budou mít možnost se seznámit se způsobem hospodaření, které respektuje a využívá přírodní  procesy a synergie. Kromě jurty jsou v zahradě již nyní vybudovány vrbičkové stavby pro zábavu dětských návštěvníků, vrbičkový plot a venkovní kompostovací toaleta.

 

Vznik ekocentra Šárynka byl podpořen grantem ze Státního fondu životního prostředí. Ekodomov z vlastních zdrojů řeší dofinancování stávajících investic a hledá zdroje pro finalizaci záměru. Ekodomov vítá jakoukoli finanční či materiální pomoc a děkujeme všem, kteří nás již podpořili.

 

Pro pořádání akcí a seminářů je nyní v Šárynce k dispozici jurta.

Průměr jurty je 6 m. Maximální doporučená kapacita je 20 osob, optimální je okolo 15 osob.

Jurta je vybavena dřevěnou podlahou, dětskými stolečky a dětskými židličkami. Při seminářích pro dospělé pak dětské stoly poslouží pro sezení. Pro sezení na zemi slouží vlněné koberce a pohankové sedáky.

Do jurty je zaveden elektrický proud. Jurta je zateplená ovčím rounem. V zimě se dá proto snadno vytopit. V jurtě se topí krbovými kamny.. V letních měsících chrání ovčí rouno obyvatele před slunečním žárem.

Pro nezbytné vaření je jurta vybavena propan butanovým vařičem, varnou konvicí, základním nádobím a stolkem pro přípravu. V letním období je možné vařit venku.

Voda je dostupná u jurty ve "studánce", kde je ze dvou kohoutků k dipozici voda z vodovodního řadu a voda ze studně.

Sociální zázemí tvoří venkovní kompostovatelný separační záchod.

Za příznivého počasí lze využít i venkovní prostor zahrady s posezením u stolků či okolo ohně.

Jurta nabízí i možnost přespání na karimatkách na dřevěné podlaze ve vlastním spacím pytli. V letních měsících je možné přespat na zahradě ve vlastním stanu.


Ekocentrum Šárynka spolufinancuje SFŽP ve spolupráci s MŽP.

 

 

 
Kontakt:

 

  Sídlo Praha:

  Ekodomov, o.s.

  V Podbabě 29b

  160 00 Praha 6

  (ukázat na mapě)

 

  e-mail: info@ekodomov.cz

  tel.: 234 697 402

  tel.: 220 920 268

  fax: 910 256 149

 

 

 

  Pobočka Kutná Hora:

  Ekodomov, o.s.

  Jana Palacha 166

  284 01 Kutná Hora

  (ukázat na mapě)

 

  e-mail: infokh@ekodomov.cz

  (jen pro kutnohorskou pobočku!)

  tel.: 315 810 074

  fax: 910 256 149